Jdi na obsah Jdi na menu
 


MOA (minute of angle - úhlová minuta)

Úhlová minuta je 1/60 stupně, což je 29 mm na 100 m. Pro jednodušší počítání je lepší používat 30 mm. Američané používají inch (palec) na 100 yd, ale je to stále tatáž míra. U puškohledů ze zemí jež používají anglosaské míry se setkáváme s tzv. klikáním v dílcích MOA. Na taktických puškohledech je to 1/4 MOA, u bechrestových 1/8. U evropských výrobců se setkáváme s dělením 1 klik, 1 cm na 100 m.
MOA je též používáno jako srovnávací měřítko přesnosti pušky. Minimální požadovaná přesnost taktické odstřelovací pušky je 1 MOA a méně, to znamená, že puška má rozptyl na 100 m 29 mm. Střílí se položky po 3 nebo 5 ranách. Jen pro informaci, sovětské odstřelovací pušky Dragunov, v průměru nedosahují lepšího soustřelu než 1,5 MOA. Prosím nenechte se mýlit tvrzením, že něčí puška střílí např. na 300 m s jinou přesností než na 100 m jen proto, že výrobce zaručuje 1 MOA na 100 m. Ona ta puška střílí stále stejně, ale výrobce ji testuje v tunelu, za kontrolovaných podmínek, na 100 m. Na delších vzdálenostech už má vliv na soustřel chyba střelce, povětrnostní podmínky, optika, střelivo a za to výrobce již nemůže ručit. Osobně jsem se přesvědčil, že naše tři tzv. Odborné časopisy, jež se zabývají zbraněmi, střelbou a střílením, kolikrát nevědí o čem píší. Nedávno jsem se dočetl, že nejmenovaná odstřelovací puška střílí s přesností 30 MOA, prosím pěkně to je na 100 m 90 cm. Jiná zase, že střílí úžasných 30 mm. Zrovna tak, je potřeba vědět, za jakých okolností někdo nastřílel nějaký úžasný výsledek. U každého "nadprůměrného" výsledku je nutno uvést kolik ran bylo vystřeleno v položce, při které se výsledku dosáhlo, to je minimální informace. Byl jsem svědkem, kdy střelec nastřílel velice dobrý soustřel 5-ti ran, ale pak se ukázalo, že střílel 10-ti rannou položku. To je celkem k ničemu. Chodit a říkat, střílím na 500 m 10 cm (cca 2/3 MOA - velice dobrý výsledek), je též k ničemu, pokud to nenastřílím 8x z 10-ti položek na pokaždé.

MIL (zkratka miliradianu)

Opět úhlová jednotka značící 1/1000 radianu. Dost často se u nás používá označení dílec. Dílec (MIL) a stejně tak úhlová minuta (MOA), se dá lehce vypočítat pomocí geometrie. Jak se došlo na dílec u nás nevím. Slyšel jsem několik verzí. Nakonec jsem našel dílců několik: dělostřelecký dílec, matematický dílec a prostě dílec. Je v nich minimální velikostní rozdíl. Pro naše potřeby dílec představuje stranu pravoúhlého trojúhelníku, jehož protilehlý úhel je 1 miliradian a kolmice je 100 m.

MILDOT

Je vojenský a policejní (dále jen taktický) typ osnovy (záměrného kříže) puškohledu, jež bezezbytku využívá MOA a MIL k měření vzdálenosti, korekcí při větru, tetelení vzduchu, přenášení atd. Jak je patrno z názvu, má to hodně společného s MILem. Rozteč mezi středy značek osnovy je přesně jeden MIL. Jeden MIL odpovídá přesně 3,438 MOA. Země s anglosaskými mírami toto zaokrouhlili na 3,6 MOA (souvisí to s průměrnou velikostí člověka ve stopách či palcích). Jelikož jsme v Evropě a já neumím měřit jinak než v metrech a centimetrech, používám zaokrouhlení 3,5 MOA (vzniklá nepřesnost je opravdu zanedbatelná). Je to přesnější, matematicky správnější a navíc vím, že když si kliknu 14x na mém puškohledu Mark IV, tak jsem posunul záměrný kříž o 10 cm na 100 m.

Highpower (HP)

Typ soutěže pro taktické odstřelovače. Pravidla těchto soutěží se liší od soutěže k soutěži. Skládají se z různých disciplín. Střílí se v leže, v sedě, v kleku a na různé vzdálenosti. Zbraně nebývají nijak zvlášť omezované. Praktický požadavek je, aby puška střílela s přesností do 1 MOA. Ani podpěry nebývají omezovány. Používá se bipod (nožičky), pytel s pískem, ruksak. Zadní podpěra též není definována. Střílí se ve dvoučleném týmu, střelec a pozorovatel. Vmnoha disciplínách střílejí oba. V jiných záleží právě na schopnosti komunikace střelce a pozorovatele. Střílí se zpravidla do 600 m.

Benchrest (BR)

Typ soutěží kde se střílí v sedě na lavici s puškou na stole (bench - lavice, rest - podpěra). Pravidla soutěží jsou dost členitá a nechci zacházet příliš do hloubky. Hlavní charakteristikou těchto soutěží je přesnost. Zbraně se dělí do několika skupin podle váhy. Jsou to stavěné speciály a jsou ultra přesné. Přesnost se pohybuje mezi 1/5 a 1/2 MOA (což je myslím krajní hodnota).


Běžná benchrestová lavice na střelnici v USA

Palma

Typ soutěže, která má stejné podmínky jako BR, ale je na ultra dlouhé vzdálenosti - 1000 yd (910m).