Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na začátek to překvapivé - hlavním kritériem pro odstřelovače není extrémní schopnost přesné střelby na velké vzdálenosti. Střílet však umět musíte a to nejlépe dobře.

Nejdůležitější pro úspěšnou činnost je neskutečně dobrá psychická odolnost a velice dobré smysly. Fyzické předpoklady nejsou takřka žádné, nutností je dobrý zrak. Preferuje se menší postava, ale v podstatě na tom až tak nezáleží. Není potřeba znát bojová umění, ani žádné vojenské odbornosti. Co je ovšem velice důležité je fyzická odolnost. Tedy něco jako přežití ve volné přírodě kombinované s dalšími požadavky.

Dobré smysly, pozorovací schopnosti, odhad situace, znalost meteorologie a topografie je přesně to co potřebujete:
Naučte se rozeznávat zbraně podle zvuku i když je to těžké a celkově odposlouchávat bojiště. Pokud vyhodnotíte zbraň, která se ozývá z údolí a spojíte to se znalostí místní situace, tak máte velikou výhodu. Některé zbraně mají jen některé stupně jednotek a některé zbraně jsou například typické pro konkrétní bojovou skupinu, od které víte, co můžete čekat. Určité zbraně se zase používají jen v konkrétních situacích. Přepadové komando při obsazování nebráněné, nebo jen slabě bráněné vesnice nebude používat minomety, delší dobu pálící těžký kulomet dlouhými dávkami je typický pro obranu na větší vzdálenosti. Těchto typických situací je mnoho...
Naučte se znát mapu! Učte se tak, že si vezmete mapu 1:25000 až 1:50000, nastudujete neznámý terén a potom se na místo jedete podívat. Lehce poznáte, až to budete zvládat. Budete totiž znát každý kopeček, každý remízek i když jste tam nikdy nebyli.
Sežeňte si literaturu o meteorologii, zejména nastudujte katalog mraků. Bude se vám to hodit. Pokud totiž bude druhý den ráno teplota okolo 2 C a vítr, tak asi nemá smysl v noci budovat pozici 300m od rybníka a čekat tam na cíle.
Cvičte samotu. Sbalte si věci a vyjeďte na týden někam do hor. Pozorujte dalekohledem okolí a odhadujte, co vidíte. Později odhad porovnejte se skutečností.
Cvičte nervy. Klidná, flegmatitická povaha je vrozená záležitost. Tady nemám žádnou konkrétní radu, některé psychokurzy mohou pomoci.

Dbejte na svou bezpečnost:
Méně je více! Pracovní úraz je to nejhorší, co vás může potkat. Pár cílů navíc nestojí za zvýšení rizika, že budete odhaleni.
V pozici short range (<800m) nebuďte déle, než 24 hodin. Po otevření palby se zdekujte do 20 minut. Pokud máte pocit, že palba k vám je podezřele přesná, zmizte okamžitě. Situace, kdy je vaším směrem vyslaná hlídka je už vysloveně kritická. V takovém případě se vyplatí nechat na místě i zbraň.
Pokud jste v pozici long range (800m - ???m) a cca 2 minuty po každém vašem výstřelu se ozve flak, nebo větší ráže a dopadne to poblíž, tak okamžitě zmizte pryč. Je velice pravděpodobné, že druhá strana používá scaner na snipery. Jeho přesnost je okolo 500m a zvyšuje se počtem vašich výstřelů. Je možné po každém výstřelu měnit pozici minimálně o 1000m, jenže to většinou nelze.
Na stromy lezte jen výjimečně, např. pro účely pozorování. Pokud jste na stromě a v údolí se objeví Shilka, nebo jakýkoliv automatický flak, okamžitě přestaňte pozorovat optikou. Pokud jste před tím stříleli, okamžitě slezte dolů a zmizte. Flak je opravdu nebezpečný, zejména, pokud jste na stromě, stožáru apod.
Jezte studenou stravu - nevařte! Opravdu není nutné vařit. Termovizi má kdekdo a i malý vařič může udělat velké problémy.
Úpravy terénu a budování pozice dělejte v noci. Platí 15 min. tiché práce na 5 min. pozorování okolí noktovizorem. Tentýž režim použijte při přesunu na pozici short range.
Pokud jste v dobré pozici, neotevírejte palbu na málo hodnotné cíle.
Nebudujte pozici před tmavým terénem, stěnou či kamenem. Bude vidět zášleh při výstřelu.
Pokud je čas, je dobré vybudovat minimálně 200m od vás klamnou pozici, ale velice dobře zamaskovanou.
Nikdy nechoďte k vyhlédnuté pozici přímo, ale obloukem.
Nikdy nebudujte pozici tam, kde se to zdá ideální! (posedy, remízky, křižovatky)
Nikdy nebudujte pozici v domech, zejména osamocených.
Nikdy nebudujte pozici u význačného bodu (strom, keř) a nečistěte terén kolem vás.
Na záchod choďte tam, kam vidíte ze své pozice.
Momentálně nepotřebné věci schovávejte v korunách stromů.
Bojte se psů, používejte chemikálie, které likvidují psí čich. Zejména při odchodu z pozice.
Osobní zbraň je nutnost, hodí se AK47 se sklopkou. Obvykle se nosí 2-3 F1. Dalekohled minimálně 8x45. Výhodný je noktovizor.

Taktika a cíle:
Pozici budujte tak, abyste měli co nejlepší výhled. Nejde ani tak o výstřel, jako spíše o možnost pozorování.
Pozice musí být situována tak, abyste ji měli možnost nepozorovaně opustit.
Ve směru výstřelu by neměly být do vzdálenosti cca. 300-500m žádné překážky, za které by se mohl někdo schovat.
Pozice za terénní překážkou, jako je velká řeka, nebo jezero je naprosto ideální.
V pozici long range nestřílejte na malé a pohyblivé cíle.
Střílejte v pořadí:
- speciálně určená osoba
- řidič
- radista
- velitel
- obsluha dalekonosných zbraní (flak, kulomet, RPG)
- zbytek

Jsou cíle na které profesionálové nestřílejí:
- zvířata, která nesouvisejí s cíly
- děti, které nevyvíjejí podezřelou činnost  (minování, pozorování dalekohledem...)
- ženy, které nevyvíjejí podezřelou činnost  (minování, pozorování dalekohledem, nebo na sobě mají vojenské oděvní či výstrojní součásti)
- civilisté obecně. Platí opět s výhradou. Naopak, pokud se ve skupině dobře vyzbrojených vojáků vyskytne civilista, střílejte přednostně na něj. Je to s největší pravděpodobností informátor, nebo průvodce s výbornou znalostí terénu a tedy pro vás velmi nebezpečná osoba. Případně to může být funkcionář, velitel místní policie či klanu.

Pokud operuje ve stejné lokalitě sniper těch odnaproti, nechte ho být. Není vám nebezpečný a navíc je to v podstatě kolega se kterým se třeba znáte, akorát ho nyní platí druhá strana...